Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:54



regeneracja wtryskiwaczy


Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 30 lis 2011, 21:38 
Co jest waszym zdaniem lepsze? Common rail czy pompowtryskiwacze? Który bardziej awaryjny? Który ma lepsza kulturę pracy?


Zgłoś ten post
Na górę
   
Odpowiedz z cytatem  
 
PostZamieszczono: 20 gru 2011, 22:57 
Pompowtryski są cholernie głośne, wydają taki charakterystyczny twardy i głośny stukot (nawet pierwsze TDI na pompie chodziły dużo ciszej). Na dodatek drgania przenoszone są zwykle na całą karoserię i można odczuć mocne wibracje wewnątrz samochodu (zwłaszcza przy niskich obrotach). Common Rail jest o niebo cichszy (zależy też od samochodu), pracuje miękko, drgania są o wiele mniej wyczuwalne.


Zgłoś ten post
Na górę
   
Odpowiedz z cytatem  
 
PostZamieszczono: 28 gru 2011, 17:16 
Offline

Rejestracja: 18 gru 2011, 01:37
Posty: 10
Comon Rail cichszy, nie trzesie tak bardzo,
Pompowtryski glosniejsze, trzesa, ale silniki na pompowtryskach sa oszczedniejsze.
Obydwa systemy sa drogie w naprawie i wrazliwe na jakosc paliwa, jednaj silniki TDI na CR nie maja juz takiego kopniecia po wcisnieciu gazu,
nie chodzi tu o przyspieszenie tylko o reakcje na kickdown, silniki na pompowtryskiwaczach reagowaly od pierwszych ulamkow sekund po wcisnieciu gazu,
CR juz tak nie kopie, lagodniej przechodzi z jazdy do sprintu, za to przynajmniej czlowiek nie wali glowa w zaglowek dodajac gazu toczac sie na drugim biegu .


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil   
Odpowiedz z cytatem  
 
PostZamieszczono: 10 sty 2012, 23:00 
Obrazek Obrazek
Budowa pompowtryskiwaczy jest prostsza od systemu common rail. Co ciekawe, pompowtryskiwacze były już znane od dość dawna, a stosowano je głównie w silnikach pojazdów użytkowych. Rozwój elektroniki, która jest niezbędna do sterowania tym systemem, umożliwił adaptację pompowtryskiwaczy w silnikach samochodów osobowych. Debiut nastąpił w 1998 roku w autach Volkswagena. Zresztą do dziś na szeroką skalę pompowtryskiwacze są stosowane tylko w autach tego producenta (Audi, Seat, Skoda, VW).

W systemie wykorzystującym pompowtryskiwacze pompa wtryskowa oraz wtryskiwacz tworzą jedną całość (stąd nazwa: pompowtryskiwacz). Każdy cylinder silnika ma własny pompowtryskiwacz, zamocowany w głowicy i napędzany bezpośrednio z układu rozrządu. Zatem nie ma tutaj szyny - wspólnego przewodu paliwowego, który jest charakterystyczny dla układu common rail. Pompowtryskiwacze umożliwiają uzyskanie ciśnienia wtrysku nawet do 2.050 barów.

Poprawne działanie pompowtryskiwacza uzależnione jest od komputera sterującego. Zbiera on informacje o obrotach, temperaturze i ciśnieniu silnika oraz otoczenia i na ich podstawie oblicza impulsy sterujące dla poszczególnych pompowtryskiwaczy. Ciśnienie wtrysku może zmieniać się w szerokim zakresie i zależy głównie od wielkości wtryskiwanej dawki i chwilowej prędkości obrotowej silnika.

Co jest lepsze?

Skoro pompowtryskiwacze osiągają wyższe ciśnienie wtrysku niż common rail, to czemu nie są powszechnie stosowane? Na przeszkodzie stoi konieczność specjalnej adaptacji silnika. Dla pompowtryskiwaczy trzeba opracować osobny napęd - wałek rozrządu ma dodatkowe krzywki, które będą napędzać pompowtryskiwacze. To z kolei powoduje, że głowica cylindrów musi zostać wzmocniona. Pociąga to za sobą zmiany w napędzie samego rozrządu. Adaptacja silnika dla potrzeb pompowtryskiwaczy jest bardziej skomplikowana, niż to ma miejsce w przypadku układu common rail.

Ale zalety zastosowania pompowtryskiwaczy są niezaprzeczalne. Nieskomplikowana konstrukcja tych urządzeń pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokiego ciśnienia wtrysku paliwa. Oznacza to lepsze spalanie, które z kolei pozwala uzyskać większą moc i dynamikę silnika.

System common rail jest mniej hałaśliwy od pompowtryskiwaczy, pracuje bardziej miękko, co wykorzystano do zastosowania diesli w komfortowych limuzynach. Oprócz tego precyzyjne sterowanie jednostką napędową zwiększa kulturę i ekonomikę pracy silnika.

Jednak właśnie ta precyzja może stać się przyczyną kłopotów, bo common rail jest wrażliwy na zanieczyszczone paliwo, co może skończyć się awarią systemu. Pod tym względem pompowtryskiwacze są bardziej odporne.

Pompowtryskiwacze

Plusy:
1. Wysokie ciśnienie wtrysku. 2. Prosta budowa. 3. Mniejsza wrażliwość na gorsze paliwo.
Minusy:
1. Konieczność adaptacji silnika. 2. Stosunkowo duży hałas. 3. Większe koszty produkcji.

Common rail
Plusy:
1. Prosta adaptacja w silniku. 2. Wysoka kultura pracy. 3. Duże zaawansowanie technologiczne.
Minusy:
1. Wrażliwość na brudne paliwo. 2. Mniejsze ciśnienie wtrysku. 3. Skomplikowana naprawa.

Zdaniem eksperta: specjalista ds. szkoleń w spółce Robert Bosch, producenta układów wtryskowych common rail i pompowtryskiwaczy:

Dzięki szybszemu procesowi spalania silniki wysokoprężne charakteryzuje znacznie wyższy moment obrotowy niż w motorach benzynowych. Zastosowanie wysokociśnieniowych układów bezpośredniego wtrysku paliwa tę cechę diesli poprawiło jeszcze bardziej. Trudno stwierdzić, który z systemów jest lepszy, bo ich wady równoważą zalety. Natomiast widoczna jest tendencja do szerszego stosowania systemu common rail. Wydaje się, że ten system wygrywa z pompowtryskiwaczami, gdyż jest po prostu cichszy. Nie oznacza to jednak, że technika produkcji pompowtryskiwaczy stoi w miejscu. W przyszłym roku Bosch planuje rozpoczęcie seryjnej produkcji udoskonalonego systemu pompowtryskiwaczy. Będzie to tak zwany współosiowy wtryskiwacz typu Vario, który przy jednoczesnym wzroście mocy silnika zapewni jego cichszą pracę.


Zgłoś ten post
Na górę
   
Odpowiedz z cytatem  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Szybka odpowiedź
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Wiadomość:

Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Pytanie
Wpisz w to pole słownie wynik działania matematycznego sześć plus sześć równa się:
To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
   


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

 Podobne tematy
 Tytuł tematu   Forum   Autor   Odpowiedzi 
 Silnik Fiat 2,4 JTD Common Rail wady, zalety, usterki  FIAT common rail - Regeneracja wtryskiwaczy | Naprawa wtrysków  Anonymous  1
 Serwis ukladow common  HONDA common rail - Regeneracja wtryskiwaczy | Naprawa wtrysków  Anonymous  4
 Dwa silniki diesla common rail 2.5 i 3.0 ISUZU  ISUZU common rail - Regeneracja wtryskiwaczy | Naprawa wtrysków  Anonymous  1
 Delphi: system Multec® Common Rail w VW Polo Bluemotion  VOLKSWAGEN common rail bosch - Regeneracja wtryskiwaczy | Naprawa wtrysków  Anonymous  2
Szukaj:
Przejdź do:  

Nowości NowościMapa Strony Mapa StronyIndex Mapy strony Index Mapy stronyRSS RSSLista kanałów Lista kanałównaprawa turbosprezarekregeneracja wtryskiwaczy stat4u


Dokumenty i regulaminy | Polityka prywatności | Polityka cookies
cron Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group